קצבת סיעוד

מעת לעת, מגיעים לתקשורת כתבות וידיעות אודות מצבם של מבוגרים, חולים סיעודיים, תשושי נפש, כתבות וידיעות שגורמות ללב שלנו להתכווץ לנוכח מצבם. הרי מדובר בהורים, ובסבים ובסבתות שלנו. לא מספיק שבזיכרוננו הם אנשים חזקים שאין כמותם ופתאום הם קמלים מול עינינו והופכים להיות אנשים חלשים ונזקקים לעזרה, אלא שגם היכולת שלנו לטפל בהם היא מינימאלית, שכן אין לנו את התנאים ואנחנו לא מקבלים את הכלים הכספיים לשם כך.

חוק סיעוד אשר חוקק בשנת 1988, נועד לדאוג לרווחת אנשים קשישים שנחשבים סיעודיים ותשושי נפש. החוק מיועדת לכל גבר מעל גיל 67 ואישה מעל גיל 62. החוק מופעל דרך ביטוח לאומי, קופות חולים ושירותי הרווחה. מטרתו להעניק טיפול סיעודי לאנשים שהוגדרו כזקוקים לכך, בין היתר הוא כולל אפשרות לקבל עזרה בהכנת אוכל, משק בית, רחצה, הלבשה, ניוד ועוד. הטיפול ניתן בידיי מטפלים סיעודיים. החוק קבע עוד, שניתן להעניק טיפול בקהילה, בבית או בדיור מוגן והוא איננו מעניק תגמול כספי, כלומר חוק סיעוד מגדיר שירותים, לא קצבת סיעוד.

קצבת סיעוד ניתנת במקרים מסוימים על ידי ביטוח לאומי, במידה ומדובר בקשיש, אשר נזקק לכך ומשכורתו איננו יכולה לכסות את הטיפולים וכן את כלכלתו. בנוסף, ניתן לקבל קצבת סיעוד דרך ביטוח סיעודי פרטי, ביטוח אשר ניתן לעשות באופן עצמאי או דרך מקום העבודה, במידת הצורך.

הבעיה עם קצבת סיעוד או חוק הסיעוד היא, שהם לא תמיד מאפשרים להעניק לקשיש תשוש הנפש את מה שהוא צריך ויתרה מזו, לעיתים עד שהוא מקבל עובר זמן רב. לצערנו, ביטוח לאומי ומוסדות המדינה, לא ממהרים להעניק גמלת סיעוד כפי שהחוק מגדיר, אלא יש צורך לבצע מבחני יכולת שונים, בשביל להוכיח שאכן הקשיש זקוק להם. במהלך הזמן של המבחנים השונים, הוא לא מקבל את מה שהוא צריך וזה יכול לפגוע בו ובמשפחתו.

גם בנושא של קצבת סיעוד, אנחנו יכולים לראות לא פעם עיכובים ואף דחיות אשר גורמות נזק לתהליך הטיפול ופוגעות בקשיש ובמשפחתו.

אנחנו במשרד של עורך דין גלעד רמתי, מתמחים בטיפול בקשישים ותשושים סיעודיים. ניתן לפנות אלינו ואנחנו נשמח לטפל בעניינכם. ניתן ליצור איתנו קשר עוד היום ותוך זמן קצר נחזור אליכם עם כל המידע הנדרש עבורכם וכן נקבע איתכם פגישה. ניתן לפנות אלינו בטלפון או דרך האתר.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן